Korek v moderním umění


Korek v moderním umění

Korek v moderním umění. V moderním umění hraje korek stále důležitější roli. I obyčejné zátky od vína se správnýma rukama mohou stát uměleckým dílem. Jedním ze současných umělců využívajících tento ekologický materiál je Daniel Kubini, narozený v Československu v roce 1983. Efektní velkoformátové korkové portréty vznikají pomocí vinných zátek.

Ve svém studiu na Wasserfeldstrasse dal zvláštní příklad a své první velké dílo: Freddyho Mercuryho, bývalého zpěváka skupiny „Queen“. S 330 hodinami práce a téměř 12 000 korky vytvořil velkoformátový obraz. Jeho dalším dílem je zeměkoule o průměru 160 cm a výšce 2 metry, kterou umělec vytvořil za 2 roky, a asi 17 000 korků.


Korek v moderním umění

V jiné části Evropy žije Albánec Saimir Strati, jehož sláva se rozléhala po celém světě. Je zapsán v Guinessově knize rekordů se šesti svými obřími mozaikami. Strati aplikovala svou korkovou mozaiku na fasádu hotelu Sheraton v Tiraně za 27 pracovně náročných dnů: 229 764 korků, rozmístěných na ploše 91,87 metrů čtverečních. Vytvořila nový světový rekord pro největší korkovou mozaiku.

Ještě velkolepější díla jsou od Alexandra Farta, známého také jako Vhils. Jeho obrovská díla jsou zamýšlena jako prvek městské krajiny. Portugalský umělec Vhils, známý svými portréty vytesanými přímo do zdí budov po celém světě, nedávno experimentoval s korkem a vytvořil gigantickou, téměř frískou scénu tváří, slov a vzorů nazvanou Contraste.


Prvky díla se liší hloubkou, díky čemuž se při pohybu očí vlní, jako by se fragmenty dostávaly k divákovi. Obličeje jsou vykresleny ve skvrnité, téměř pixelové hustotě, v určitých úhlech vypadají jasně a z ostatních úplně mizí.

Kontrast je velký, komplexní, hlučný a kolísá bez ohledu na to, jak se na něj díváme. Práce je nyní k vidění v Covilhã v Portugalsku v datovém centru Portugal Telecom.

Napsat komentář

Vzorky Korkove